EĞİTİM

Altınbilgi Okulları

UZAY GÖZLEMEVİ

Kahramanmaraş’ta bir ilk! Planetaryum sahibi tek okul!

Altınbilgi okulları bünyesinde barındırdığı Uzay Gözlemevi'yle tüm öğrencilerini uzaya karşı meraklandırıyor ve yeni keşiflere karşı duyarlı hâle getiriyor.

Artık gök cisimlerini gözlemlemek o kadar da zor değil! Teknoloji temelli eğitim anlayışımız sayesinde öğrencilerimizin tamamı okulumuzun çatısına kurduğumuz Uzay Gözlemevi’nde gök cisimlerini ve uzay hareketlerini birebir gözlemleyerek öğreniyor!

Uzay Gözlemevi (Planetaryum) güneşin, yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin yapay görüntüsünün özel bir yansıtıcı yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtıldığı özel ortamlara verilen isimdir. Uzay ve evren ile ilgili yapılan çalışmaların görsel olarak öğrencilere sunulması bu kavramların anlaşılmasında, kalıcılık sağlanmasında etkili olmaktadır. Planetaryum varlığı eğitim ve öğretim, araştırma ve inceleme, merak ve ilgi gibi duyguların giderilmesi gibi ihtiyaçların sağlanmasında bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Altınbilgi Okullarının tüm öğrencileri anasınıfından ortaokula kadar tüm sınıflarda Uzay Gözlemevi ile evrenin dinamiğini canlı olarak izleyip, astronomi ile ilgili inceleme yapabilirler.

Uzay Gözlemevi hangi ders konularında eğitim materyali olarak kullanılmaktadır?

● 5.Sınıf / Güneş, Dünya ve Ay ünitesi / Ay ve Ay’ın yapısını, evrelerini ve dönme hareketlerini inceler

● 6.Sınıf / Güneş Sistemi ve Tutulmalar / Güneş Sistemi, gezegenler, meteor, göktaşı, asteroitleri inceler. Güneş ve Ay tutulmasının nasıl olduğunu gözlemler

● 7.Sınıf / Güneş Sistemi ve Ötesi / Yıldız, takım yıldızı, kara delik, yıldız oluşum süreçlerini kavrar ve pekiştirir.

● Anasınıfı ve İlköğretim öğrencilerimiz için de görsel etkinliklerle uzay, gezegen, güneş, ay kavramlarını destekleyip pekiştiriyoruz.